Изменение на кадастрална карта

Правни въпроси и отговори.

Изменение на кадастрална карта

Мнениеот l____ на Вто Сеп 02, 2008 10:15 am

Наскоро станах собственик съм на 1/2 ид.ч от УПИ. Други двама имат по 1/4 ид.ч. Всички имаме нотариални актове за съсобствеността ни.
В одобрена кадастралната карта /КК/ е допусната грешка – на мястото на УПИ-то има две ПИ с идентификатори. Едното ПИ е записано на името на един от собствениците с по 1/4 ид.ч. , а другият собственик с 1/4 не фигурира в кадастралния регистър. Другото ПИ, все още, е записано на името на продавача - този, от когото купих , вече моята, идеална част.
Подадох до Службата по кадастър искане за отразяване в кадастралната карта на фактическото /според документите ни за собственост/ правно състояние на имота ни, за който всички имаме документи за собственост в идеални граници.
Службата по кадастър е провела цялата процедура по изменение на КК. Актът за установяване на непълноти и грешки, обаче НЕ е подписан от двамата юнаци с по 1/4 ид.ч. (Има такива хора – отказват да подписват каквото и да е, Дали акъла им е малко, или е твърде много... не подписват. НЕ ПОДПИСВАТ!!!!! И не дават никакви обяснения. Всъщност казват: „Аз не искам да подписвам! Не оспорвам, че имам 1/4 ид.ч. , но отказвам да подпиша акта за установяване на грешката.”
На основание на неподписването от всички заинтересовани лица на акта за установяване на грешка, получих отказ от Службата по кадастър /СК/ за отразяване на грешката в кадастралната карта и кадастралните регистри. Т.е. получих правомерен отказ за поправяне на КК.
Ако се хвана, за чл. 53, ал. 2 от ЗКИР
53 (2) „Непълнотите или грешките на основните данни в кадастралната карта и
кадастралните регистри се допълват или поправят по молба на заинтересуваното лице.
Когато непълнотите или грешките са свързани със спор за материално право, те се
отстраняват след решаването му по съдебен ред.”
някак си... не върви! Просто спор за материално право няма! Никой не оспорва на другите идеалните им части. И да „вляза на дело”, съда ще каже: Имаш 1/2 ид.ч. , а другите двама по 1/4 ид.ч. !

Т.е. спор за материално право няма.
Но проблем има!

Как да поправя грешката в КК и кадастралния регистър....?

Предварително благодаря!
l____
eMOTION джуниър

Re: Изменение на кадастрална карта

Мнениеот *Olelia* на Сря Окт 08, 2008 10:30 am

Не искам да те разочаровам, но ние имаме ядове с кадастъра вече 4 месеца. Новата кадастрална карта е пълна с грешки, от сумати време насам се разправяме и постоянно корегираме нещо и се опитваме да работим нормално, но вместо това само берем ядове. Не се учудвам, че и при теб има грешки... :no:
Изображение
Аватар
*Olelia*
Администратор
Администратор

Мнениеот gabi1 на Сря Ное 12, 2008 8:14 pm

Само като идея - една нотариална покана да подпишат, като отказа ще се счита за наличие и спор и ще се заведе дело.
Може и да ги стресне - загубилата страна плаща разноските.
Всеки шут отзад е крачка напред... :)
Аватар
gabi1
eMOTION маниaк

Мнениеот leonardius на Чет Ное 27, 2008 9:22 pm

Един подобен случай :enthusiasm: !!!

Притежавам наследствен 100 годишен имот от 1010 кв. м. съгласно нотариален акт № 13, том VІ , дело № 2160 от 13. 12. 1974 г. От м. април 2008 г. сме подложени на масиран тормоз от съседа ми българомохамеданин, който построи в двора си работилница за производство на алуминиева и PVC дограма, но съгласно квота изискваща минимална териториална площ за имота му, Асен Борисов Филипов, подпомаган от отговорни служители на Общинска администрация-Казанлък събори оградата ми и започна да копае в двора ми, /поразявайки селскостопанската ми продукция предвидена за зимнина/ по трасираната от районния техник Иван Вълчев Иванов наскоро измислената имотна граница, охранявани от районния полицай, в случай че ние, над 70 годишните пенсионери им окажем съпротива. Как е възможно българомохамеданина Асен Борисов Филипов да заграбва чужд имот /нарушавайки чл. 17 от Конституцията на Р България/ пристъпвайки към самооправство, след като придобития от него на 10.04.1987 г. имот от 934 кв.м. /УПИ -І-461 в кв. 57 на с. Копринка срещу гледане и издръжка/, от 100 години е със сегашните си граници, и едва след 21 години да се сдобие с нова скица и посредством 3-ма лъжесвидетели и с недействителен нотариален акт за собственост /№ 94, том ІІ , рег. № 2731 по нот. дело 294 / 22. 07. 2008 г. от нотариус Иван Генов/, придобит по давност но вече за 1244 кв. м., с което си узаконява правото да заграби от двора ми, за която промяна в кадастралния план на селото, нито съм уведомяван, нито ми е заплащано за претендираната част от двора ми, нито е стопанисвал това което се стреми да заграби.
Моля за Вашите съвети, как да постъпя в случая срещу агресора българомохамеданин Асен Борисов Филипов с ЕГН 5506060621 живущ в с. Копринка, обл. Ст.Загора на ул. Искра № 43 и съпругата му Жулиета Асенова Филипова с ЕГН 5510100494 , които водени от своята алчност прибягнаха до самооправство, нарушавайки вътрешноимотната ни граница заграбвайки част от имота ми?
leonardius
eMOTION джуниър

Мнениеот *Olelia* на Пет Ное 28, 2008 9:24 am

leonardius, това мнение го беше постнал 3 пъти и в другите теми. Напълно излишно е да се флуди форума с едни и същи мнения. Съответно те са изтрити, едно е достатъчно! :flood:
Изображение
Аватар
*Olelia*
Администратор
Администратор

Мнениеот gabi1 на Вто Дек 02, 2008 11:28 pm

1. Не разбрах въпроса - за какво самоуправство става дума, след като има присъствали техник и "районен"/просто вече няма такива/ инспектор?
2. Има съд за решаване на подобни проблеми - както за имотни спорове, така и за "недействителни нотариални актове" /отново кавички, защото подобно понятие няма/.
3. Какво общо има това, че някой е българомохамеданин? Тук не се толелира разпалването на етнически или религиозни конфликти.
Човек нещо ако го боли, отива при лекар. Ако има правен проблем - при адвокат му е мястото. Не обичам да отговарям по подобен начин, но просто на този пост това е единствения заслужен отговор.
Всеки шут отзад е крачка напред... :)
Аватар
gabi1
eMOTION маниaк

Мнениеот vania46 на Нед Яну 24, 2010 12:19 pm

След решение на Районен съд от юни 2006 г за нанасяне на вярна граница между имоти, следва Заповед от ноември 2007 г от ТСУ на Общински експертен съвет за одобряване. Във момента отново има заповед от 11.2009 година на кмета . Има ли промяна в процедурата за въвеждане в изпълнение на двете заповеди във времето между тях ? Редно ли е втората заповед да се прави нов ПУП , след като към първата има приложена скица с направеното изменение и двете заповеди са от едно и също лице издадени ?
vania46
eMOTION джуниър

Мнениеот rubi на Вто Май 04, 2010 11:31 am

Имота ми се състои от 215кв.м по стария кадастър,сега след цифровизацията стана 222 кв.м.Съсобственик съм с още едно лице което има нот.акт за 65кв.м.законно ли е той/другото лице/ да иска от мен увеличение на квадратурата му?
rubi
eMOTION джуниър

Мнениеот yoyo на Сря Яну 25, 2012 4:44 pm

rubi как точно са описани идеалните ви части в документите за собственост

http://www.igeo-bg.com
yoyo
eMOTION джуниър

Назад към Право