Фобиите

Имате проблем? Споделете го с нас.
Тук търсим същността на човешката душа, емоции, усещания, отношенията между индивидите и заобикалящата ги среда, светът, в който живеем.

Re: Фобиите

Мнениеот gabi1 на Сря Апр 22, 2009 11:40 am

Фобията ми е да проверявам по няколко пъти дали всичко е изключено преди излизане. Знам, че е така и ужасно се дразня на себе си, но се връщам. Случвало се е да си налагам да тръгна без проверка, но пак се връщам. Това май не се води фобия, а натрапчивост мисля, че беше термина. Друга натрапчивост, от която се отървах вече, ми беше да броя цифри по номерата на колите докато пътувам. Просто вече няма как да я практикувам, защото аз съм шофьорът.
И не ми се смейте, но ужасно ме е страх от вампири и духове. Нямам проблем с филмите, гледам си ги. Но ако съм например навън на тъмно и в близост има храст или нещо тъмно, направо изтръпвам. Навремето в старата къща спях на тавана, до който се стига по неосветени дървени скърцащи стълби. Не ме питайте как се качвах, а до леглото си държах чесън. :blush: Но най-интересното е, че не е винаги, по някой път изобщо не се сещам, но сетя ли се....
Всеки шут отзад е крачка напред... :)
Аватар
gabi1
eMOTION пристрастен

Мнениеот ><Galia>< на Сря Апр 22, 2009 7:13 pm

gabi1 написа:Фобията ми е да проверявам по няколко пъти дали всичко е изключено преди излизане. Знам, че е така и ужасно се дразня на себе си, но се връщам. Случвало се е да си налагам да тръгна без проверка, но пак се връщам. Това май не се води фобия, а натрапчивост мисля, че беше термина.

Аз съм същата, по дестет пъти проверявам дали съм изключила всичко преди да излезна, ставам посреднощ да проверявам ако се присетя нещо да не би да съм забравила, връщам се и аз от половината път да се уверя дали всичко е изключено. Баба ми пък като излизаше изключваше бушоните :lol: На мен не ми пречи, освен излишното напрежение което създавам, но за околните е адски досадно. Моя мъж поне страшно се изнервя :jump:
><Galia><
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот BoGgY на Сря Апр 22, 2009 8:10 pm

И аз много често се връщам, за да проверя дали не съм забравила нещо, но се случва само, когато имам време да се върна :lol:

Сетих се за още една моя фобия - некрофобия или страх от смъртта.. Просто изтръпвам при мисълта, че ще умра все някога. Обзема ме страх от болката, от неизвестното..от всичко, което се случва по време на смърт. А като си помисля за чувството, че сърцето ми спира, направо изпадам в панически ужас :faint:
How can I BELIEVE if in the middle of ` believe ` was the word LIE . . .

BoGgY
eMOTION маниaк

Мнениеот nadine на Сря Апр 22, 2009 8:30 pm

BoGgY написа:Сетих се за още една моя фобия - некрофобия или страх от смъртта.. Просто изтръпвам при мисълта, че ще умра все някога. Обзема ме страх от болката, от неизвестното..от всичко, което се случва по време на смърт. А като си помисля за чувството, че сърцето ми спира, направо изпадам в панически ужас :faint:

Не си единствената! Аз също. Болна тема ми е това! Понякога толкова плача, само като започна да си мисля! Разбирам те напълно... Може да изглежда ку-ку, обаче това ме влудява! Толкова ми се живее! Не искам да си отивам от този свят! Толкова ми се иска да вярвам, че има някакъв задгробен живот! Айде да престана, че наистина ще ме помислите за луда!
ИзображениеЖивотът е това, което ни се случва, докато правим планове за нещо друго!
Изображение
Аватар
nadine
eMOTION пристрастен

Мнениеот BoGgY на Сря Апр 22, 2009 8:40 pm

nadine написа:Не си единствената! Аз също. Болна тема ми е това! Понякога толкова плача, само като започна да си мисля! Разбирам те напълно... Може да изглежда ку-ку, обаче това ме влудява! Толкова ми се живее! Не искам да си отивам от този свят! Толкова ми се иска да вярвам, че има някакъв задгробен живот! Айде да престана, че наистина ще ме помислите за луда!

Не мисля, че сме ку-ку :idontknow: Според мен доста хора мислят като нас :sad: Ужасно е просто :sad: Дори когато гледам филм как умира човек, и е представен от очите на умиращия, ми става лошо, преживявам го навътре, започвам да се задълбочавам в мислене за смъртта.. И на мен ми се живее! Но за разлика от теб, вярвам що-годе в задгробния живот, но не в Господ, в рая и ада, ами в това, че след смъртта си, енергията на човек напуска тялото (незнам дали е разумно същество) и може да се превърне в друга форма на живот.. Увлякох се...
How can I BELIEVE if in the middle of ` believe ` was the word LIE . . .

BoGgY
eMOTION маниaк

Мнениеот nadine на Сря Апр 22, 2009 8:55 pm

Аз вярвам в Господ, вярвам, че има някаква Всевишна сила! Но не мога само да повярвам в живота след смъртта...
ИзображениеЖивотът е това, което ни се случва, докато правим планове за нещо друго!
Изображение
Аватар
nadine
eMOTION пристрастен

Мнениеот *Olelia* на Чет Апр 23, 2009 8:30 am

gabi1 написа:Фобията ми е да проверявам по няколко пъти дали всичко е изключено преди излизане. Знам, че е така и ужасно се дразня на себе си, но се връщам. Случвало се е да си налагам да тръгна без проверка, но пак се връщам.

Много познато! CyM@N го прави винаги, когато излизаме, да не говорим, че проверява и вратата дали е заключена, след като я е заключил преди 30 секунди и докато чакаме асансьора той е дръпнал дръжката на вратата поне 2 пъти за проверка :lol:
Изображение
Аватар
*Olelia*
Администратор
Администратор

Мнениеот Mardinia на Пет Апр 24, 2009 1:16 pm

Аз имам страх от затворени пространства, от високо, от буболечки, от тълпи хора - просто се задушавам, това ми се случва мн често в трамвая когато се натъпчим, става ми лошо и бързам да изляза, често ми помага и ако гледам през прозореца като си представям че съм навън.
Мама често се връща по 5-6 пъти да провери дали е заключила и дали всичко е изгасено.... мисля че това е нормална реакция, които изпитват някакъв страх да не забравят нещо или да не би нещо лошо да се случи.
Аз не се страхувам от смъртта - за мен тя е нещо естествено. Въпреки че имам страх да не умре някой близък ( всяка вечер се моля баба и дядо да са живи и здрави още дълго време. много ги обичам :heart: и знам че мн ще ми липсват :cry: ) Иначе философски смъртта е като края на нещо и възможност за начало на нещо друго - нов живот например. Защото аз вярвам в прераждането и че душата не умира а живее хиляди животи. В този смисъл всички хора сме нещо като братя и сестри по душа... но мн се отнесох :blush:
"Мечтата е птица, която кражи около въображението и действителността!"

Изображение
Аватар
Mardinia
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот Siachoke на Пет Май 01, 2009 1:17 am

gabi1 написа:Фобията ми е да проверявам по няколко пъти дали всичко е изключено преди излизане. Знам, че е така и ужасно се дразня на себе си, но се връщам. Случвало се е да си налагам да тръгна без проверка, но пак се връщам. Това май не се води фобия, а натрапчивост мисля, че беше термина. Друга натрапчивост, от която се отървах вече, ми беше да броя цифри по номерата на колите докато пътувам. Просто вече няма как да я практикувам, защото аз съм шофьорът.
И не ми се смейте, но ужасно ме е страх от вампири и духове. Нямам проблем с филмите, гледам си ги. Но ако съм например навън на тъмно и в близост има храст или нещо тъмно, направо изтръпвам. Навремето в старата къща спях на тавана, до който се стига по неосветени дървени скърцащи стълби. Не ме питайте как се качвах, а до леглото си държах чесън. :blush: Но най-интересното е, че не е винаги, по някой път изобщо не се сещам, но сетя ли се....

Всичко това,което си описала е познато под името обсесивно-компулсивни разстройства.Когато не нарушава нормалният ежедневен ритъм и не води до сериозни затруднения в междуличностното общуване,не е считано от психолозите за проблем.В противен случай се провежда психотерапия и се назначава лечение,строго индивидуално:)

Не се сещам да имам фобии.Като малка съм имала клаустрофобия,но в много лека форма, иначе сега нямам нищо-ако имам,то все още не ми е известно... :roll:
Не сме виновни за света такъв,какъвто е,но сме виновни,ако си остане същият!

Изображение
Аватар
Siachoke
eMOTION пристрастен

Мнениеот gabi1 на Пет Май 08, 2009 10:35 am

А стига бе! А терапевтът ми казваше, че нищо ми няма :jump: :jump:
Аватар
gabi1
eMOTION пристрастен

Мнениеот Siachoke на Сря Май 13, 2009 11:07 pm

Ами зависи какви са му неговите критерии:)Спокойно,Габ, не се води за болестно състояние, ако не нарушава нормалният житейски ритъм и начин на общуване на човек с неговото обкръжение;)Болест е,както например при Монк-всичките му обсесии нарушават нормалният начин на живот, защото си зависим от собствените си внушения до степен на болест:)При теб не виждам да има такова нещо:0

А аз съм много завеяна-имам фобия,сега се сетих- от брака.Не се бъзикам- изпадам в ужас като ми се заговори по темата или ми се направи предложение.

Изображение
Аватар
Siachoke
eMOTION пристрастен

Мнениеот gabi1 на Пет Май 15, 2009 9:15 am

Майтапя се бе, душа. :jump: За себе си не бих стъпила при подобен вид дофтори. Налагало ми се е обаче за други хора и съм изчела и доста по психология. Това ми е другата слабост и все някога ще я изуча. Осъзнаването на подобен проблем е първата крачка към неговото решаване.
Аватар
gabi1
eMOTION пристрастен

Мнениеот restless на Пет Май 15, 2009 9:34 am

Siachoke написа:А аз съм много завеяна-имам фобия,сега се сетих- от брака.Не се бъзикам- изпадам в ужас като ми се заговори по темата или ми се направи предложение.

оОо тази фобия е много лесно лечима, повярвай ще се излекуваш от нея за секунди когато срещнеш ЧОВЕКА!
Аватар
restless
eMOTION фен

Мнениеот Hubsi на Пет Май 15, 2009 11:12 am

Мен ме е страх от стълба от 5-6 години насам . Никога не съм падала и като малки сме се катерили по покривите на 2 етажни къщи ( на бабите и дядовците ) с адски високи стълби . Сега стигам до второто максимум третото стъпало и по-нагоре не мърдам . От какво така се получи не знам . Е ако е нещо мнооооооого важно може и да се престраша да се кача , но иначе и дума да не става .
Изображение
Аватар
Hubsi
eMOTION маниaк

Мнениеот Siachoke на Съб Май 16, 2009 12:33 am

restless написа:
Siachoke написа:А аз съм много завеяна-имам фобия,сега се сетих- от брака.Не се бъзикам- изпадам в ужас като ми се заговори по темата или ми се направи предложение.

оОо тази фобия е много лесно лечима, повярвай ще се излекуваш от нея за секунди когато срещнеш ЧОВЕКА!

Позволи ми да не съм такъв оптимист :wink: При мен никога нищо не е лесно и определено никога не съм се виждала вървяща по пътеката в църквата-гледай какво настръхване на мозъка ми причиняват само подобни образи :confused:

Изображение
Аватар
Siachoke
eMOTION пристрастен

ПредишнаСледваща

Назад към Психология