Фобиите

Имате проблем? Споделете го с нас.
Тук търсим същността на човешката душа, емоции, усещания, отношенията между индивидите и заобикалящата ги среда, светът, в който живеем.

Фобиите

Мнениеот BoGgY на Съб Мар 21, 2009 12:51 am

Мисля, че няма друга подобна тема, а може би ще бъде интересно всеки да сподели за фобиите си :happy:
Аз например имам доста фобии, като Монк съм: имам Клаустрофобия- страх от затворени пространства; Акрофобия - страх от височини; Баттофия - страх от дълбочина...Така като се поразрових, видях разни фобии, които не предполагах че са отделни видове, но явно ги имам: Аероносифобия - страх от височини и от дискомфорта в самолета, водещ до повръщане; Агорафобия - страх от отворени пространства . Често този страх се определя и като страх от напускане на дома, страх от опашки, мостове.Обобщено за него може да се даде следното определение - страх от невъзможността да напуснеш дадено място веднага; Авиофобия - страх от летене... :jump: :jump: :jump:

Споделете и вие, не мисля, че някой има повече фобии от мен тук :grin:
How can I BELIEVE if in the middle of ` believe ` was the word LIE . . .

BoGgY
eMOTION маниaк

Re: Фобиите

Мнениеот nadine на Съб Мар 21, 2009 2:34 am

Колкото и смешно да звучи, аз имам птерофобия - старах от пера и всичко пернато. Страх ме е от самолети, ужасно много.
ИзображениеЖивотът е това, което ни се случва, докато правим планове за нещо друго!
Изображение
Аватар
nadine
eMOTION пристрастен

Мнениеот ><Galia>< на Съб Мар 21, 2009 4:51 am

Боги ще ме умориш от смях :lol: Хем имаш клаустрофобия хем агорафобия?!
Надин, за първи път чувам за такова нещо :shocked: Какво точно усещаш или по точно в какво се състои страха ти?

Аз имам панически страх от паяци, незнам как беше май арахнофобия и от стоножки, но може и да не е точно страх, а по скоро гнус, защото испитвам ужас от всякакви насекоми. Много ме е страх от загуба /смърт/ на близки хора, но това май е при всички. Ако се замисля повече може да си открия още фобии, но засега това се сещам.
><Galia><
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот BoGgY на Съб Мар 21, 2009 1:14 pm

><Galia>< написа:Боги ще ме умориш от смях :lol: Хем имаш клаустрофобия хем агорафобия?!

:lolroll: Ами то не е точно от отворени пространства, ами както пише, страх от това да не мога да ги напусна веднага, тоест- страх, че съм притисната да стоя на дадено място, което пак води към Клаустрофобията :jump: :jump: :jump:

BoGgY
eMOTION маниaк

Мнениеот kokerka на Съб Мар 21, 2009 6:00 pm

Агорафобия имам. Две години се лекувах от нея. В момента съм на етап, в който се самоконтролирам и вече нямам кризи, не ми личи ако ме хване, бързо го преодолявам и се справям. Но преди беше много зле. Месеци наред не можех да излизам сама от нас. Някои хора тук може би помнят.....

Страхът от пера и птици не е смешен, като всички останали си е. Мама има такъв, много време беше доста остър, но след като 4-5 години живя с мойте 2 папагала някак си се поуспокои и вече почти не й прави впечатление.
"Пред такова сплотено и непреклонно семейство, обладано от решимост да ми попречи на всяка цена, ми оставаше само една възможност: да седна и да напиша тази книга."
Аватар
kokerka
eMOTION лудория

Мнениеот ><Galia>< на Съб Мар 21, 2009 6:53 pm

Коки, аз не съм се смяла, просто се очудих и за първи път чувам такова нещо. Само попитах в какво точно се състои страхът. :yes:
><Galia><
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот kokerka на Съб Мар 21, 2009 6:55 pm

Сори, Гале, поста ми не беше към теб.
nadine пише "колкото и смешно да звучи". Реших да я успокоя, че не е смешно.
"Пред такова сплотено и непреклонно семейство, обладано от решимост да ми попречи на всяка цена, ми оставаше само една възможност: да седна и да напиша тази книга."
Аватар
kokerka
eMOTION лудория

Мнениеот nadine на Съб Мар 21, 2009 7:13 pm

Аз се изразих така, защото всеки, на който го кажа, изпада в необуздан смях и следват подигравки... А мен едно перо може да ме докара до лудост. Много хора не вярват и започват да ми размахват перо пред очите, Просто изтръпвам цялата, чувствам един дискомфорт, не мога да се побера в кожата си. Положението става неконтролируемо. Направо губя дар слово, цялата ставам вир-вода, имам чувството че сърцето ми ще изхвръкне. Например когато ходя на плаж, първо някой трябва да отиде да огледа дали има някое перо, там където ще съм, ако има - се маха, трудно - не трудно, ама по плажа ходя с чехли. Когато ходя по улиците, видя ли нещо пернато, ако съм сама, заобикалям, направо както си ходя и обръшам кърса на 360 градуса, ако съм с някой друг - го хващам силно и се вцепенявам. Гълъбите са най-голям проблем, защото не се плашат. Моя приятел само ги гони, а хората доста странно ни гледат. Правя такива панаири...залягам спонтанно, случвало ми се е да извиквам даже. Много е голям проблема при мен.
ИзображениеЖивотът е това, което ни се случва, докато правим планове за нещо друго!
Изображение
Аватар
nadine
eMOTION пристрастен

Мнениеот kokerka на Съб Мар 21, 2009 7:20 pm

А професионална помощ търсила ли си?
Мама не беше толкова зле, а и с времето като че ли самовнушението при нея много добре сработи и нещата още повече се оправиха.
И аз със самовнушение съм се излекувала /ако може така да се нарече де/.
Колкото повече повтарях колко съм зле, толкова по-зле ставах... И обратното. Реших, че каквото и да ми стане ще си внушавам, че нищо не ми прави впечатление и нещата взеха да се оправят.... Опитвала ли си?
Аватар
kokerka
eMOTION лудория

Мнениеот BoGgY на Съб Мар 21, 2009 7:23 pm

nadine, няма ли решение на проблема? Не си ли се обръщала към психолог или то и аз незнам къде трябва да отидеш :thinking: Kоки казва, че се е лекувала... :idontknow:

BoGgY
eMOTION маниaк

Мнениеот nadine на Съб Мар 21, 2009 7:35 pm

Да, бях малка. Казаха, че е сериозно. Стигнах дотам, да пипна перо, но на следващия ден всичко се повтори. Между другото лекаря каза, че съм много малка и не мога да осъзная това, че перото не хапе, няма как да ми направи нищо... И че като порасна всичко ще си дойде на мястото. Само че това не стана. Каза да не си правим домашни експерименти да свикна и т.н., защото може да си изгубя гласа или да започна да заеквам... Но когато станах по-голяма не проявих желание да потърся помощ, а като се замисля и сега нямам сили да го направя. Просто това е, как да го кажа...доста е сериозно, не мога да го обясня.
Изображение
Аватар
nadine
eMOTION пристрастен

Мнениеот kokerka на Съб Мар 21, 2009 7:50 pm

Няма по-сериозно от моята фобия, вярвай ми. С месеци не съм излизала, не можех нищо да правя. Бях... безполезна за себе си и за останалите... Добре те разбирам. Поне перата не са толкова срещани, колкото е... всичко останало навън....
Но все пак, като препатила, трябва да те посъветвам да намериш сили да се опиташ да се пребориш. Страшно е, но по-страшно е да живееш цял живот с този страх.
Аватар
kokerka
eMOTION лудория

Мнениеот BoGgY на Съб Мар 21, 2009 9:27 pm

nadine, може и да звучи глупаво, но те разбирам :hug: :hug: :hug: Вярно, че перата не могат да ти направят нищо, но ако не потърсиш помощ, сигурно ще си отстанеш с този страх :sad: Аз например много добре знам, че най-безопасния транспорт (ако се съди по това колко на брой жертви е взел) са самолетите. А толкова ме е страх да се возя! Когато трябваше да се върна тук, в България, отново със самолет, бях на прага на отказването....ужасно беше...И толкова кошмари сънувах след това... :no: Незнам какво ще правя, ако ми се наложи да пътувам отново със самолет. Изтръпвам от мисълта, че ще трябва да се кача на подобно нещо отново.

BoGgY
eMOTION маниaк

Мнениеот *Olelia* на Нед Мар 22, 2009 4:03 pm

Аз имам доста страхове и фобии. Спокойно мога да заявя, че съм доста страхлива, въпреки че това никак не е от моите добри страни. Много искам да преодолея страховете си, но те са по-силни от мен, поне за сега....
Имам клаустрофобия - страх от затворени и тесни пространства. Започвам да се задушавам на такива места, получавам сърцебиене, изпотявам се.
Спомням си колко нерви и страх ми костваше да си направя ядрено-магнитен резонанс преди години като знаех, че трябва да ме вкарат в онази тръба и да лежа там неподвижна цели 30 минути! Но някак си успях да намеря сили в себе си тогава.
Все още не съм преодоляла страха си да летя със самолет! Ужасно ме е страх! Самата мисъл за самолет ме кара да получа тахикардия! А съм летяла вече, само че съм била само на 3 годинки....
От дълбокото и мен ме е страх. Мога да плувам само до тогава, докато усещам земя под краката си. В противен случай почвам да се давя и то само, защото знам, че дъното е доста по-надолу от моя ръст....
Изображение
Аватар
*Olelia*
Администратор
Администратор

Мнениеот Erma на Вто Апр 21, 2009 10:21 am

Най-голямата ми фобия е еметофобията - страх от повръщане.
Отвратително е. Моето е направо болестно състояние (е, сега е по-добре от преди година-две). Малко ако ме заболи корем, ако ме заболи глава, ако пътувам, ако някой разказва нещо гнусно, ако гледам филм с кървави сцени, и още много неща като ми се случват - първата ми мисъл в главата ми е "само да не ми стане лошо" .. и ми става. Настава страхотна паника като ми се стане лошо, почвам да обикалям като муха без глава, дишам дълбоко, треперя цялата .. и още много други неща стават, но няма да навлизам в подробности.
Преди време изкарах 6 месеца, в които всеки един ден аз си внушавах, че ми е лошо. Нощем се събуждах и карах приятеля ми да става с мен да се разходи навън, защото си внушавах, че ми минава от разходките. Спрях да пия кафе, защото си внуших, че ми става лошо от него. Не близнах кафе една година, а преди пиех всеки ден. Спрях да пия всякакъв алкохол, не съм близвала от две години (след една пиянска вечер ми беше лошо от водката и реших, че винаги ще ми става лошо, ако пия алкохол).
Абе положението хич не е розово. Сама си помогнах и аз не знам как успях. Макар пак да си имам тази фобия, поне малко или много я контролирам. Винаги в себе си нося хапчета против повръщане. Наистина, хора, много ме е страх да повръщам .. винаги съм си мислела, че съм луда, че няма друг човек като мен .. оказа се, че еметофобията е 6-тата най-разпространена фобия в света, просто хората не обичат да си признават за нея, защото ги е срам ..
Но аз нали ви казвам всичко .. :wink:
Изображение
Аватар
Erma
eMOTION ангел-пазител

Следваща

Назад към Психология