Хипнозата

Имате проблем? Споделете го с нас.
Тук търсим същността на човешката душа, емоции, усещания, отношенията между индивидите и заобикалящата ги среда, светът, в който живеем.

Хипнозата

Мнениеот Maniakk на Пет Яну 21, 2005 1:30 am

Аз от много време се занимавам с хипноза. Мисля, че това е един много хубав начин да научим много един за друг и в повечето си варианти е един безопазен и много интересен начин на общуване..
какво мислите ?
Аватар
Maniakk
eMOTION кибик

Мнениеот Acho на Пет Яну 21, 2005 1:50 pm

Аз повече с теб няма да говоря, ще вземеш да ме пропрограмираш...
Интересно явление е хипнозата, но не съм се интересувал много.
Driving on the edge!
Acho
eMOTION джуниър

Мнениеот kokerka на Пет Яну 21, 2005 4:03 pm

Na men mi e interesno, 4uvala sum, 4e s hipnoza moje da se lekuvat psihologi4eski zaboliavania, mnogo mi e interesno dali 6te mogat da me izlekuvat ot straha mi ot visokoto i pu6eneto? haha a ina4e neznam drugo za kakvo se polzva samo za vlizane v zakliu4eni ot pametta mesta,za da se nameri niakoi spomen.
"Пред такова сплотено и непреклонно семейство, обладано от решимост да ми попречи на всяка цена, ми оставаше само една възможност: да седна и да напиша тази книга."
Аватар
kokerka
eMOTION лудория

Мнениеот Maniakk на Пет Яну 21, 2005 4:18 pm

теоритически хипнозата е начин на мислене, при който мислите могат да бъдат насочвани..
Да, използва се за установяване на проблеми на психическа основа.
Вярно е, че може да "върне" изгубен спомен, тъй като практически е възможно да се сетиш за неща, които си бил забравил..
Просто мозъка така е организиран.
Много хора имат страх от високо. При някой това е породено от т.нар. посттравматичен стрес.. тогава хипнозата може да помогне. Ако не е също може, но не смятам за нужно. Страха ни от височина е нормален, тъй като е породен от инстинкта ни за самосъхранение, а не е добра идея той да бъде подтискан.. Обикновено това ще доведе само до нежелан стрес. И понеже отворих тази тема не за да ви отекчавам ще кажа, че хипнозата може да се използва и като средство в любовта.. как по-точно ? ее.. предполагам, че това и сами можете да откриете :happy:
Аватар
Maniakk
eMOTION кибик

Мнениеот Гост на Пон Фев 07, 2005 6:28 pm

tova s hipnozata e mn. interesno :) Maniak kak moje 4ovek da se nau4i na tova??? Ima li na4in da se nau4i ot kniga ili..neznam?
Гост

Мнениеот dyh4e`f на Пон Фев 07, 2005 6:34 pm

Maniakk "гост" sum az i ako moje6 otgovori mi na vuprosa, za6toto mi e mnogo interesno.
OBICHAITE JIVOTNITE!!! BEZ TQH SME ZAGUBENI!!!!!!!!
dyh4e`f
eMOTION джуниър

Мнениеот Vinipuh на Пон Фев 14, 2005 10:25 am

Миналата седмица правих интервю с един хипнотизатор. Ще пускам материала тази седмица. Ако искате, ще ви го копирам. На мен лично ми беше интересно, колкото и да съм скептична към такива неща по принцип. :glasses:
Аватар
Vinipuh
eMOTION фен

Мнениеот Карлсон на Пон Фев 14, 2005 5:33 pm

Аз определено искам.
Карлсон
eMOTION джуниър

Мнениеот *Olelia* на Пон Фев 14, 2005 5:43 pm

Vinipuh написа:Миналата седмица правих интервю с един хипнотизатор. Ще пускам материала тази седмица. Ако искате, ще ви го копирам. На мен лично ми беше интересно, колкото и да съм скептична към такива неща по принцип. :glasses:

Вини, звучи доста интересно, хич не се мОтай, направо гу пусни тук :grin:
Изображение
Аватар
*Olelia*
Администратор
Администратор

Мнениеот Vinipuh на Сря Фев 16, 2005 6:13 pm

Жена видяла смъртта си в предишен живот, страстни пушачи забравят за вредния навик след няколко хипнотерапевтични сеанса

Пътуване във времето

Доктор Тенчев изправя хората срещу страховете им, помага им да изживеят своя душевен катарзис

Кристи Петрова

Христина видяла смъртта си. Ножът влязъл в гърлото й. Болката била неописуема. Това се случило в предишен живот. Не го осъзнавала, преди да се подложи на хипноза. Отишла в кабинета по трансперсонална психотерапия с оплакването, че се затруднява да преглъща. Опитала какво ли не. Навсякъде й казвали, че проблемът е на психическа основа.
Маргарита описва езеро. И до него замък. Била убедена, че е живяла там. Оказало се, че в сънищата си вижда реално място в Швейцария, без да е стъпвала никога там.
Виолета изпитвала панически ужас от котки. Само при вида им започвала да се тресе и я обливала пот. В състояние на хипноза разбрала откъде идва страха й – от случка в детството, която не помнела, тъй като била твърде малка, Виолета преодоляла ужасното чувство. Котките вече не й правели никакво впечатление.
Симеон имал сериозни проблеми с килограмите. Наднорменото тегло му докарало куп болести. Подложил се на хипноза. И мислите му престанали да се въртят около тенджерата. Не вярвал, че е възможно да се получи, но сеансите го убедили в противното.
Митко имал припадъци, наподобяващи епилепсията. Докторите се били видяли в чудо, тъй като не можели да установят каква е причината. След хипнозата момчето се избавило от проблема.

Бавно, по-бавно

“Ръцете ти се доближават. Бавно, бавно. Чувстваш ги като магнит. Усещаш ли топлината?”. Д-р Димитър Тенчев и клиентът му са се вживяли в сеанса. Това е първата им среща. Пробният сеанс по хипнотерапия продължава 35 минути. Според клиента са минали най-много десетина минути. През цялото време той е бил в пълно съзнание. Докторът му дава задачки: “Преброй от 100 назад, като изваждаш при всяко следващо число три”, “На ревера на жената виждаш брошка, като на Мадлин Олбрайт. Какво ще ми кажеш за тази брошка?”.
“Не стана”, казва леко разочарован клиентът. Това, на което е бил подложен няма нищо общо с филмите, които е гледал. Иван помни всичко, което е станало и това го прави скептичен. Докторът обаче е уловил симптомите и смята, че сеансът е преминал успешно. “Филмите от Холивуд създават погрешно впечатление за хипнозата. Истината е, че хипнотизаторът не манипулира съзнанието. Много хора бъркат хипнозата с безпаметност и с възможност клиентът да бъде манипулиран. Смятат, че в това състояние се казват някакви тайни, като пред детектора на лъжата. Изобщо има много митове за хипнозата”, казва Тенчев.
Докторът подчертава, че е хипнотерапевт, а не хипнотизатор. Каква е разликата? “Вторият акцентира върху така наречената сценична хипноза, при която повече се набляга върху зрелищността – ляга жена и отгоре й започват да скачат няколко души като по дъска, без тя да усеща нищо. Хипнотерапевтът използва хипнозата като променено състояние на съзнанието, което вече е ключ към по-успешната терапия на пациента. За това хипнотерапията в България по закон се прилага изцяло от лекари, психолози и стоматолози”, казва Тенчев. Той самият е потомствен лекар. Завършил е Медицинския университет, магистър е по медицина и здравен мениджмънт, преподава медицинска етика и социална медицина в Медицинския универститет в София.
Записал медицина, тъй като му се отдавали химията и биологията, а и смятал, че тази професия е интернационална. Към края на следването вече бил убеден за себе си, че мястото му не е в някоя болница. “Винаги съм се интересувал от изследването на човешката душа, като основният смисъл е да се намали болката, да се намали неразбирането на самия себе си”, казва той. За да вникне още повече в материята, той изучил редица философски и религиозни течения. Със същата цел се разходил до Индия и Испания.
Хипнотерапевтите като него в България се броят на пръстите на ръцете. Той е един от най-тачените. Притежава сертификати с право на практикуване на хипноза и хипнотерапия. Член е на Българската асицоация по хипноза и хипнотерапия. Участвал е в семинари и обучения в областта на психотерапията в България и чужбина.
“Хипнозата е състояние на физическа и психическа релаксация, но не сън, при която се използва силата на подсъзнанието. Всичко се поражда от вашия ум. Как се чувствате, какво правите и какви са отношенията ви с другите хора се определя от вашите мисловни нагласи. Когато вашето подсъзнание не подкрепя съзнателния ви ум, сама по себе си силата на волята не е достатъчна да надделее над нездравословните навици и модели на поведение. Има нужда от метод, който да програмира подсъзнанието ви така, че то да ви служи по конструктивен начин”, казва д-р Димитър Тенчев. Около 95 процента от хората са податливи на хипноза, според него. Степента на податливост е лека, средна или дълбока. Около 87 процента от хората влизат в леко до средно ниво, което е достатъчно за терапевтични цели. Дълбокото ниво, което наподобява на трансово състояние, се използва рядко. Подготовката при него е по-сложна и изисква повече време. При всички случаи е необходимо съдействието на клиента. Ако той спусне бариера между себе си и и хипнотерапевта, няма да се получи контакт. “Както и при останалите професии тук се изисква 95 процента труд и 5 процента талант”, казва Тенчев. С методите на хипнотерапията той може да повлияе на хронична болка, като мигрената. Хипнозата се използва и като анестезия. Обезчувствява се една част от ръката и се забожда игла, а хипнотизираният нищо не усеща. Това се прави най-вече при пациенти, които са алергични към упойки. Един от най-известните стоматолози в Щутгарт използва хипноза. При него ходят пациенти от цяла Европа.

Да откажеш хазарта

Кой не е преживявал страх и вълнение? Преди изпити, преди важни срещи, при произнасяне на реч? Ами прословутата сценична треска? Това в общи линии е напълно нормално. Понякога дори е полезно. Уви, подобни безпокойства могат да се превърнат и в сериозен проблем на психична основа. Най-често при д-р Димитър Тенчев идват клиенти със симптоми на невроза, неврастения, хистерия. Той им помага да се срещнат лице в лице със страха си. Много добри резултати се получават и при паническото разстройство – бичът на XX и XXI век. Изразява се в сърцебиене, задух, пробудно изпотяване, треперене. Човекът има чувството, че всеки момент ще умре по някаква причина. Или че ще получи инфаркт. Пациентът се страхува да стои сам вкъщи. Хипнотерапията помага много в такива случаи. Посредством нея могат да се лекуват и сексуални смущения от неорганично същество. Тя помага и на хора, които искат да се откажат от вредни навици като тютюнопушенето, алкохолизма и наркоманията. В последните години много хора търсят д-р Тенчев с молба да им помогне да се откажат от... хазарта. Оказва се, че това също е вид заболяване, което се лекува изключително трудно. Има хора, за които игралната зала се е превърнала във втори дом. Още повече, ако се е наложило да продадат първия, за да задоволят хазартната си страст.
Методите на хипнозата са различни. “Влизането” може да стане с взиране в една точка в стената или с приближаване на два пръста. Може да бъде с броене или с визуални представи. “Например си представяш как слизаш по стълба и с всяко стъпало потъваш по-дълбоко, по-дълбоко, все по-дълбоко”, казва докторът. Сеансът може да продължи и два часа. Зависи много и дали има вече изградено доверие между лекаря и пациента: “Много често при клиенти, с които имаме установен репорт, е достатъчно едно махване с ръката и те вече са в състояние на хипноза”.
В по-голямата си част хората, които посещават кабинета по трансперсонална психотерапия крият от близките си, че ходят там,. Въпреки че промяната в тях след сеансите е видима, те се срамуват да си признаят. “Трудно е, зщато старите навици никнат като плевели. Непрекъснато трябва да плевиш градинката и да се грижиш за нея”, казва хипнотерапевтът Димитър Тенчев.

Каре:
Какво не е хипнозата?

Заблуда: Слабоволевите хора са по-податливи на хипноза
Факт: В действителност най-добрият субект за хипноза са интелигентните хора, които имат способност да се концентрират.
Заблуда: Само малък процент от хората могат да бъдат хипнотизирирани.
Факт: Всъщност всеки може да бъде хипнотизиран, въпросът е в каква степен (дълбочина). Някои хора наистина са по-податливи към хипноза от други.
Заблуда: Хипнотизаторът доминира над хипнотизирания.
Факт: В хипнозата няма нито доминиране, нито подчинение. Хипнотизаторът помага да се изявят собствените способности в пълна степен, например при прояви пред многохилядна публика при наличие на паника и липса на опит при такива изяви.
Заблуда: Човек може да бъде хипнотизиран против волята му.
Факт: В действителност съгласието е абсолютно необходимо, никой не може да бъде хипнотизиран против волята му.
Заблуда: Хипнотизаторът има абсолютен контрол над вашия разум.
Факт: Това е най-абсурдната Заблуда по отношение на хипнозата. Хипнозата не е упойка, която да ви остави безпомощни, никой не може да направи нещо срещу вашите принципи и морални норми. Хипнозата е средство за освобождаване от вредните навици, модели на поведение и усилване на собствените способности и дарби.
Заблуда: Хипнотерапията изисква състояние на дълбок транс.
Факт: Проучванията сочат, че в 87% от случаите се използва леко или средно ниво на хипноза.
Заблуда: Има риск да не се “събудите” след хипноза.
Факт: Няма дори и минимална опасност това да се случи. Ако бъдете оставен по време на хипноза от хипнотизатора или процесът ще премине в естествен сън и след това ще се събудите, или ще излезете от това състояние скоро след като хипнотизаторът спре да говори.
Заблуда: Няма да осъзнавате и помните нищо от това, което се случва по време на хипноза.
Факт: В състояние на леко или средно ниво на хипноза вие сте напълно наясно какво се случва по време на и след хипнозата. В дълбоко ниво на хипноза може да има амнезия. Съзнанието само избира дали да помни или не.
Последна промяна Vinipuh на Сря Фев 16, 2005 10:11 pm, променена общо 3 пъти
Аватар
Vinipuh
eMOTION фен

Мнениеот Vinipuh на Сря Фев 16, 2005 6:15 pm

Има още доста неща, които не съм използвала в материала. Като ми остане малко време, ще ви ги пусна. :glasses:
Аватар
Vinipuh
eMOTION фен

Мнениеот Maniakk на Нед Фев 20, 2005 5:53 pm

Видях пост, в който питате за книги. Да. Аз имам книги, но само те едва ли могат да помогнат достатъчно на някого. Все пак са добро начало. Аз харесах по-горния материал. Особено часта, в която се казва, че хипнозата не е контрол и тя се получава при съгласие на обекта, който ще бъде хипнитизиран. Всъщност дори при подсъзнателен страх или нежелание за хипноза тя не се получава в достатъчно дълбока степен.
Искам само нещо да добавя. Знаете ли от къде идва главната заблуда, че хипнозата може да наложи контрол върху съзнанието ?
Моята теория е, че се бърка с окултичното влияние. Според много хора то може да направи това. Дори повече. Аз лично смятам, че някой неща при строго определени сътуации има как да станат. Въпреки това досега не съм бил свидетел на окултично влияние.
Аватар
Maniakk
eMOTION кибик

Мнениеот dyh4e`f на Пон Фев 28, 2005 12:00 am

хареса ми темата по-горе. Интересно ми bе6е да нау4а толкова не6та за хипнозата. Маи маи 6те взема да я у4а по на 6ироко
OBICHAITE JIVOTNITE!!! BEZ TQH SME ZAGUBENI!!!!!!!!
dyh4e`f
eMOTION джуниър

Мнениеот NightStranger на Съб Фев 04, 2006 3:08 pm

За съжаление тогава нямахме достатъчно време за демонстративната хипноза, когато правихме интервюто за "Политика", а и "субектът", който беше хипнотизиран беше с крайно негативистична нагласа не само за хипнозата, но и за живота изобщо, така че определено щеше да потрябва доста време.
Скоро правиха репортаж за хипнозата по TV 7. Направих демонстративна хипноза пред камерите. Стана като по учебник. Много добре се видяха някои външни "феномени": отпускането на тялото, трудно отваряне на очите, "килването на главата", характерно за по-дълбоките нива. Получи се много добър репортаж, въпреки че беше за "Новините" около 2 минути.
Също участвахме в предаване на Марта Вачкова, което беше посветено на хипнозата. То беше около час. На следващия ден са казали, че е имало рекордно обаждане на зрители.
Хубаво е, че този клон на психотерапията започва да получава отглас в публичното пространство. В Германия например е признато за официална терапевтична практика и Здравната им каса поема 60!!! сеанса за човек.
За съжаление много митове и предразсъдъци за хипнозата все още са здраво вкоренени в съзнанието на българина, незнайно откъде дошли и трайно насадили се като плевели.
Така че като обясняваме какво е хипнозата трябва да започваме с това какво не е... :what:

Поздрави на Кристи от мен! :bravo:
NightStranger
eMOTION джуниър

Re: Хипнозата

Мнениеот mirich300 на Нед Ное 02, 2008 3:02 pm

Здравейте

На 32г сам от Варна

Може ли някой да ми каже при кой доктор да се подложа на хипноза?Имам сексологичен проблем на психогенна основа от повече от 12-13g ходих на много лекари(психолози,психиатри) но без голям успех,ако някои се е подлагал на хипноза с подобен проблем много искам да ми сподели нещо.Отчаян сам вече търся всякава възможна помощ от някъде.
mirich300
eMOTION джуниър

Следваща

Назад към Психология