Зависими ли сте от интернет?...

Имате проблем? Споделете го с нас.
Тук търсим същността на човешката душа, емоции, усещания, отношенията между индивидите и заобикалящата ги среда, светът, в който живеем.

Зависими ли сте от интернет?...

Мнениеот Искрена на Пет Юни 16, 2006 10:50 am

Аз напоследък се усещам как прекарвам доста повече време пред компютъра, отколкото имам намерение...
Ето ви един тест, направете го, ако намерите време, а после можем да обсъдим и мнението ви по въпроса, ще ми бъде интересно...
Аз ще ви кажа после колко точки имам... :shy:

Зависими ли сте от Интернет?

Отговорете честно на следните въпроси, като на всеки въпрос си поставяте по между 1 и 5 точки, в зависимост от отговорите ви, както следва:
Никога. 1 т.
Понякога. 2 т.
Често. 3 т.
Много често. 4 т.
Винаги. 5 т.
А ето и въпросите:

1. Колко често установявате, че сте стояли в Интернет повече, отколкото сте планирали?
2. Пренебрегвате ли (част от) домашните си задължения в полза на Интернет?
3. Колко често предпочитате общуването ви с другите хора да става чрез Мрежата, защото този тип комуникация ви носи повече удоволствие, защото този тип комуникация ви напряга по-малко, защото този тип комуникация ви спестява време и пари или, защото така сте свикнали?
4. Търсите ли си гадже чрез Интернет?
5. Намирали ли сте си гадже в Интернет?
6. Вашите близки и приятели правят ли ви забележки, че отделяте за престой в Интернет твърде голяма част от времето си?
7. Колко често учението ви и/или работата ви страдат от това, че стоите в Интернет твърде дълго?
8. Колко често проверявате първо електронната си поща, преди да направите каквото и да било друго онлайн?
9. Колко често осъвременявате антивирусната си програма и/или антивирусните й дефиниции, преди да направите каквото и да било друго онлайн?
10. Колко често прибавяте емотикони в хартиените писма или в бележките, които пишете?
11. Отговаряте ли уклончиво, когато някой ви попита, какво всъщност правите толкова време онлайн?
12. Колко често използвате Интернет като успокоително средство?
13. Криете ли историята на разговорите си в ICQ и/или в mIRC?
14. Изпадате ли в ужас от мисълта за възможна 3 седмична ваканция без достъп до Интернет?
15. Дразните ли се, когато някой от хората около вас се опитва да отвлече вниманието ви от вашите онлайн занимания или, когато хората около вас вдигат дълго време силен шум и ви разсейват?
16. Случвало ли ви се е да не можете да заспите, мислейки си за ваши приятели от Интенет, за сайтове и за форуми в Интернет или за някоя игра, играна в Интернет (или в мрежа)?
17. Употребявате ли в речта си, в реалния свят, терминология от он-лайн живота?
18. Обещавали ли сте си, че, от утре, вече няма да стоите чак толкова дълго он-лайн?
19. Вашето чувство за потиснатост изчезва ли, щом влезете в интернет?
20. Помните ли наизут своя ICQ номер?
21. Членувате ли в много интернет базирани форуми?
22. Ако имате достъп до интернет на работното си място... Докато сте на работа, посещавате ли сайтове, които не са пряко свързани с дейността ви в момента?
23. Научавате ли новините и клюките, по-често, от интернет отколкото от други медии или от приятелите си - офлайн?
24. Лесни ли са за разгадаване паролите, които ползвате, за да защитавате своя акаунт в пощите си, в чат програмите (mIRC, ICQ, Yahoo Messenger, Odigo и др.), в различни игри от типа на Warcraft III, Diablo II, Line Age II и др., които се играят в сървърите на Battle.net?
25. Казвате ли “LOL”, вместо да се усмихнете, “np”, вм. “Няма проблеми.”?
26. Пишете ли 4 и 6, вместо ч и ш?
27. Поддържате ли свой собствен уебсайт?
28. Сърдят ли ви се вашите офлайн приятели, че ги пренебрегвате заради Интернет и, че предпочитате да се срещате с тях в Мрежата, а не – извън нея?
29. Чувствате ли някаква празнота вътре в себе си, когато не сте онлайн?
30. Закъснявате ли за срещи, понеже сте се заплеснали по нещо в Мрежата?
31. Ползвате ли микрофон и уеб камера?
32. Случва ли ви се да имате проблеми в училище/университета или наработа, поради прекалено ползване на нет?
33. Търсили ли сте и опитвали ли сте методи за намаляване или за отказване от Интернет?

Резултати от теста:

Отговорите са разделени на 4 части от по 33.
Възможни са и други методики на оценяване.

Ако имате 30-66 точки:
Вие сте обикновен Интернет потребител. Държите изцяло нещата под контрол. Ако не сте абсолютно начинаещ(а), най-вероятно, все още не сте се докоснали до онези сладости на Мрежата, които ще ви залепят за компютъра. Все още, заниманията ви в Интернет не пречат на нормалния ви живот, но е добре да се замислите, дали му помагат.

Ако имате 67-99 точки:
За завиждане е вашият начин, по който се отнасяте към Интернет. Вие се отдавате на неговите тъмни страсти, но успявате да се отдръпнете навреме и да съхраните и офлайн личността си. Постарайте се, в бъдеще, да запазите това равновесие. По този начин, мрежата ще продължи да ви помага, без значение, дали се нуждаете от информация, от общуване, от разбиране или утеха.

Ако имате 100-132 точки:
За вас, ползването на Интернет е (или съвсем скоро ще стане) източник на сериозни проблеми. Вече ви е трудно да решите коя е вашата истинска личност – тази, която живее офлайн и си има име или тази, която живее онлайн и си има прякор/ник. Замислете се сериозно върху положението си и измислете начин да “спасите душата си”. Опитайте се да си намерите “аналогово” хоби!

Ако сте успели да съберете 133-165 точки:
Защо, по дяволите, си губите времето с решаване на тестове, чиито отговори отдавна знаете, вместо да си резервирате компютър и час в най-близкия компютърен клуб и да се “паркирате” задълго пред “вашия” компютър? И без това, друго не ви е нужно. (Освен, може би, час при психотерапевт!) Пред вас отдавна не стои въпросът, коя е истинската ви личност. Вие “се храните” с Интернет. Вашата офлайн личност отдавна е забравена. Никой не помни истинското ви име. Всички се обръщат към вас единствено с вашия прякор, с който влизате в чатовете, в игрите, във форумите. Вие също смятате, че вашата виртуална личност е истинската...
Аватар
Искрена
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот kokerka на Пет Юни 16, 2006 11:47 am

Ако имате 30-66 точки:
Вие сте обикновен Интернет потребител. Държите изцяло нещата под контрол. Ако не сте абсолютно начинаещ(а), най-вероятно, все още не сте се докоснали до онези сладости на Мрежата, които ще ви залепят за компютъра. Все още, заниманията ви в Интернет не пречат на нормалния ви живот, но е добре да се замислите, дали му помагат.

Въпреки че бих могла и следващото да съм понякога. Всъщност като се замисля, има моменти, в кото усещам, че прелалявам със стоенето. Но това никога не ми е пречело на учене или работа. Поне се надявам да не е засегнало близките, досега не са се оплакали.
"Пред такова сплотено и непреклонно семейство, обладано от решимост да ми попречи на всяка цена, ми оставаше само една възможност: да седна и да напиша тази книга."
Аватар
kokerka
eMOTION лудория

Мнениеот ><Galia>< на Пет Юни 16, 2006 7:01 pm

За завиждане е вашият начин, по който се отнасяте към Интернет. Вие се отдавате на неговите тъмни страсти, но успявате да се отдръпнете навреме и да съхраните и офлайн личността си. Постарайте се, в бъдеще, да запазите това равновесие. По този начин, мрежата ще продължи да ви помага, без значение, дали се нуждаете от информация, от общуване, от разбиране или утеха.

Усещам обаче, че май скоро ще си окрася физиономията с очила. Понякога толкова много стоя пред компютъра, че като стана и всичко ми е размазано :worried:
><Galia><
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот BOKO на Пон Юни 26, 2006 11:40 am

Плаша се вече колко съм зависим :happy:
Аватар
BOKO
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот CBurn на Пон Юни 26, 2006 12:06 pm

64 точки събрах. Не е чак толкова зле, нали ?
And in the light of my years
Shone the rest of my days
Аватар
CBurn
eMOTION лудория

Мнениеот Искрена на Пон Юни 26, 2006 2:55 pm

97 са моите... :shy:
Бия ли ви рекордите? :devil:
Аватар
Искрена
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот mppm на Чет Авг 24, 2006 3:39 pm

><Galia>< написа:

и аз съм в тази категория на зависимост :sad:
Изображение
Аватар
mppm
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот Ели на Съб Авг 26, 2006 3:51 pm

Ако имате 67-99 точки:

Май всички сме тук! :happy:
ИзображениеИзображение
Аватар
Ели
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот ИНЧОЛИНИ на Сря Авг 30, 2006 9:29 pm

Не ми се четат въпросите, но определено и без да им отговарям си знам, че съм пристрастена.
Периодично ме "хваща желязото", както се изразява един познавач. След известно време ме пуска, за да може след време пак да ме хване. ;;)
Мислете си за хубави неща и те ще ви се случват! Изображение

Изображение
Аватар
ИНЧОЛИНИ
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот lawyer.bg на Сря Авг 30, 2006 10:22 pm

ИНЧОЛИНИ написа:Не ми се четат въпросите, но ...

мхм... долавям тенденция...

Пишете ме и мене зависим. Въпреки, че 6 месеца в казармата ми се отразиха "пречистващо". Имам един период на нетна абстиненция. Не трае повече от седмица.

резултата:
دينيس مولوف | ко?
מלאך המות
Аватар
lawyer.bg
eMOTION пристрастен

Мнениеот ИНЧОЛИНИ на Сря Авг 30, 2006 11:02 pm

lawyer.bg написа:
ИНЧОЛИНИ написа:Не ми се четат въпросите, но ...

мхм... долавям тенденция...

Абе що не си гледаш работата?! :P Кой те пита изобщо? Ако пишеш тук, за да се заяждаш сбъркал си адреса! :angry:

Изображение
Аватар
ИНЧОЛИНИ
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот lawyer.bg на Сря Авг 30, 2006 11:58 pm

Бе ти какво искаш от мене тази вечер? Тълкуваш ме постоянно с краката нагоре!
Ако внимателно проследиш всеки един мой пост ще видиш, че 1 думичка напреки за когото и да е не съм казал. Ти почна и продължаваш. Тук съм за да изразявам мнение. Ако МНОГО те дразня - накарай Оля или Саймън да ме БАНнат.
دينيس مولوف | ко?
מלאך המות
Аватар
lawyer.bg
eMOTION пристрастен

Мнениеот ИНЧОЛИНИ на Чет Авг 31, 2006 2:15 am

Не ме дразниш ти самият, а това, че се занимаваш с мен и че ми даваш оценка без да ти я искам. Аз си пиша по темата, а ти... - не те знам какво всъщност искаш. :what:
И не разбирам защо трябва във всяка тема да става въпрос за това. :what:

Изображение
Аватар
ИНЧОЛИНИ
eMOTION ангел-пазител

Мнениеот lawyer.bg на Чет Авг 31, 2006 7:29 am

[оффтопик]Айде пак се ядем. Виж ся .. тва "долавям тенденция" не се отнася за тебе. Ти май си го присвояваш...
Обяснявам какво искам - да не ме кастриш за всичко. Ааа да. Плюс това не съм давал оценка, още по-малко за теб. Айде със здраве. И приключваме простотията. :cool: [/оффтопик]

Лелле колко зависими имаа... Да си отворим клиника за лечение, а?
دينيس مولوف | ко?
מלאך המות
Аватар
lawyer.bg
eMOTION пристрастен

Мнениеот Искрена на Чет Авг 31, 2006 11:37 am

lawyer.bg написа:Бе ти какво искаш от мене тази вечер? Тълкуваш ме постоянно с краката нагоре!
Ако внимателно проследиш всеки един мой пост ще видиш, че 1 думичка напреки за когото и да е не съм казал. Ти почна и продължаваш. Тук съм за да изразявам мнение. Ако МНОГО те дразня - накарай Оля или Саймън да ме БАНнат.

Няма такива работи, аз си ви обичкам и двамата с Инчито :*
Аватар
Искрена
eMOTION ангел-пазител

Следваща

Назад към Психология